מבזקים
דף הבית > מבזקים
גיליון 1452 - 12/05/2022

''חדשות המס'' - מבית חשבים

 

כל מס 9.5

 
מאמרי מומחים
 
מזל טוב - האם "החברה השקופה" נולדה (מחדש)?

לאחרונה, ניתן פסק דינו של בית המשפט העליון בעניינו של ז'אן בר-טל. פסק הדין עסק בשאלת שיוכם של הפסדי הון אשר נוצרו בחברה וייחוסם באופן אישי לנישום, אף שאינו בעל מניות בחברה. בית המשפט העליון קבע תקדים פרשני, באשר לתחולת מודל השקיפות ויישומו לצורכי מס באמצעות מנגנון השליחות. החדשנות שמביא פסק הדין מרעננת ביותר, ומציבה קושי גדול לרשות המסים במישור מיסוי הגופים השקופים.

למאמר מאת דרור יצחק ושות' משרד עורכי דין - לחץ כאן
 
 
חוזרים
 
עדכון נוהל מתן אורכות להגשת דוחות חברות לשנת המס 2020 - הסדר האורכות למייצגים

במסגרת פעולות רשות המסים לסייע ולהקל על ציבור הנישומים החייבים בהגשת דוחות והמייצגים, החליט מנהל רשות המסים מר ערן יעקב, לדחות את מועד ההגשה האחרון לדוחות חברות לשנת המס 2020 עד ליום 31.5.22, במקום המועד הקודם שנקבע ליום 30.4.22.

לחוזר רשות המסים - לחץ כאן
 
הבהרה לעניין נספח ד' לדוח שנתי יחידים/חברות

רשות המסים ביצעה עדכון לטפסי 1323/1324 "נספח ד' לטופס הדוח השנתי - הכנסות מחו"ל ומס ששולם עליהם בשנת 2021". בהתאם לעדכון, החל משנת המס 2021 יש לציין על גבי הטופס את שם המדינה ממנה נתקבלה ההכנסה והאמור חל גם על הכנסות רווח הון/ריבית/דיבידנד מניירות ערך סחירים המתנהלים בחשבון בנק ישראלי.

לחוזר לשכת רואי בחשבון - לחץ כאן
 
 
פסקי דין
 
נדחה ערעור של קבוצת כדורגל: ניכוי הוצאות אש"ל לספורטאי חוץ לא נעשה באופן "אוטומטי" - פס"ד הפועל ניר רמת השרון

בית המשפט המחוזי קיבל את עמדת פקיד השומה כי לא ניתן להתיר ניכוי מס במקור בגין הוצאות אש"ל שלא הוכח כי אכן הוצאו. נקבע כי פקיד השומה אינו נדרש להתיר את הניכוי במקום שבו הנישום לא הוציא את ההוצאה, או אפילו אינו מראה כי שהה בישראל, אלא אך ורק טוען כי קיימת לו זכות "אוטומטית" לנכות מהכנסתו את הסכום המקסימלי שבתקנות.

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד שוש גבע - לחץ כאן
 
אושר הסדר פשרה בייצוגית שהוגשה נגד רשות המיסים לאחר שהורתה שלא כדין למשלמי קצבאות שלא להעניק לגמלאים פטור ממס - פס"ד שביט

בית המשפט המחוזי אישר הסדר פשרה בתובענה ייצוגית שהוגשה נגד רשות המיסים לאחר שהורתה שלא כדין למשלמי הקצבאות שלא להעניק לגמלאים פטור ממס בהתאם לתיקון 190. נקבע כי התובענה השיגה אפוא הישג רב חשיבות, בעיקר כאשר אנו צופים פני עתיד. יש מקום להניח כי בזכות התובענה, עשרות מיליוני ש"ח יגיעו בעתיד כחוק לידיהם של גמלאים - כפי שקבע המחוקק בתיקון 190 לפקודה. יש אינטרס ציבורי ברור לעודד תביעה ייצוגית מסוג זה, אשר תועלתה התבררה כרבה.

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד שלי גולדמן - לחץ כאן
 
 
חקיקה
 
הצעת חוק מענק סיוע לעסקים בשל ההשפעה הכלכלית של התפשטות זן אומיקרון של נגיף הקורונה החדש (הוראת שעה), התשפ"ב-2022

בחודשים ינואר ופברואר בשנת התשפ"ב-2022 ,חלה התפשטותו העיקרית של זן האומיקרון של נגיף הקורונה. קצב התפשטות הזן היה גבוה מאוד באופן יחסי לזנים קודמים והביא לכך שקבוצה גדולה מהאוכלוסייה חלתה או שהתה בבידוד בהיקף גבוה לעומת גלי ההדבקה הקודמים ובעקבות כך נעדרה משוק העבודה. כתוצאה מכך, נפגעה למשך תקופה ממושכת הפעילות הכלכלית הסדירה של חלק מהעסקים וזאת לאחר שנתיים בהן הטילה הממשלה מעת לעת הגבלות משמעותיות על פתיחת עסקים ועל התייצבותם של עובדים במקום עבודתם. נוכח כל זאת, מוצע לקבוע מענק סיוע לבעלי עסקים שירדו במחזור עסקאותיהם כתוצאה מההשלכות של התפשטות נגיף האומיקרון כאמור

להצעת החוק – לחצו כאן
 
 
שאלות
 
האם יש חובת דיווח שנתית ליחיד שלא חייב בהגשת דוחות ויש לו רווח הון מעסקת קריפטו

מומלץ לפתוח תיק מסוג שכיר עם הכנסה נוספת (ס"ת 93) ולהגיש דוחות שנתיים מלאים לכל השנים שבהם השקיע בקריפטו.

לתשובה מאת רו"ח נטלי שולקין - לחץ כאן
 
 
  להיות מעודכן כל הזמן! להדרכות נוספות לחץ כאן
 
הליך סיום עבודה
מילוי נכון של טופס 161, 161 א'. יוצגו שיקולים לבקשת פטור בגין מענקי הפרישה וטיפול מיטבי במענקים החייבים במס.
 
PQ + Pivot Table
Power Query הוא תוסף חינמי חדש מבית מיקרוסופט, שמיועד לייבוא נתונים ממגוון מסדי נתונים, ליצירה ולעיבוד של מידע, וכל זאת באמצעות ממשק משתמש אינטואיטיבי ונוח לתפעול. הכלי מהווה מקור עוצמתי ליצירת טבלאות ציר ממקורות שבמצבם הגולמי אינם טבלאיים. והוא משמש כמתווך אוטומטי בין המקורות לבין טבלאות ציר, אולם יכול לעמוד גם כתוצר בפני עצמו.
 
EXCEL מתקדם - בZOOM
קורס של 3 מפגשי בוקר ב-ZOOM - תחילת הקורס ביוני / נובמבר
 
Excel ביניים ב- ZOOM
קורס של 4 מפגשי בוקר ב-ZOOM - תחילת הקורס בפברואר / יוני / אוקטובר / דצמבר
 
סדנת ניהול ספרים
סדנה אשר מוקדשת כולה להתנהלות נכונה בסבך ההוראות לניהול ספרים ומסמכים ממוחשבים, עמידה בביקורות ספרי העסק, הליכים מול פקיד השומה בפסילת ספרים ואי רישום תקבול.
 
Excel ביניים
הקורס מיועד לאנשים שעובדים על תוכנת האקסל ביום- יום (יודעים להקליד נתונים לעצב אותם ולבצע נוסחאות פשוטות) ורוצים לייעל את עבודתם, הסדנה מלמדת כלים מתקדמים, פונקציות, טיפים וקיצורי דרך ומראה עד כמה אפשר לפשט את העבודה ולבנות הכל בקלות ובמהירות!
 
קורס מאקרו (V.B.A ל- Excel) - לכלכלנים ואנשי כספים
קורס בן שישה מפגשים בZOOM, תחילת הקורס במרץ / יוני / נובמבר
 
קורס דיני עבודה ב-ZOOM
זו השנה השביעית בה אנו מעבירים קורס רחב ומקיף הנוגע לכל הסוגיות המעסיקות את המעסיקים ביומיום, במטרה לתת ידע וכלים להתמודדות בשטח. הקורס מיועד לכם, העוסקים בדיני עבודה בארגון - מנהלי כספים, חשבי שכר, מנהלי משאבי אנוש, בעלי עסקים, מנהלים ובעלי תפקידים בכירים, הנדרשים לידע מעמיק בתחום. תינתן התייחסות לעבודה מהבית בהתאם למגבלות הקורונה.
 
PQ + Pivot Table
Power Query הוא תוסף חינמי חדש מבית מיקרוסופט, שמיועד לייבוא נתונים ממגוון מסדי נתונים, ליצירה ולעיבוד של מידע, וכל זאת באמצעות ממשק משתמש אינטואיטיבי ונוח לתפעול. הכלי מהווה מקור עוצמתי ליצירת טבלאות ציר ממקורות שבמצבם הגולמי אינם טבלאיים. והוא משמש כמתווך אוטומטי בין המקורות לבין טבלאות ציר, אולם יכול לעמוד גם כתוצר בפני עצמו.
 
השתלמות מע"מ
עקב שינויים משמעותיים בחוק מע"מ ותקנותיו, פסיקה תקדימית, החלטות מיסוי ועמדות חייבות בדיווח; המשליכים על התנהלות אנשי המסים והתמצאותם בעדכונים החדשים, בחרנו בשני ימי השתלמות מקצועית שמטרתם לרדת "מהפילוסופיה" ל"פרקטיקה" ולהתייחס ביומיים מרוכזים להוראות החוק ויישומיהם במהלך העבודה השוטפת, תוך למידה בסיסית של עיקרי ההוראות בחוק וריענון הידע הקיים. כמו כן נלמד את אופני הדיווח והוצאות חשבוניות לאור התפתחות המסחר האינטרנטי בשנים האחרונות
 
סדרת הרצאות לפורום העשרה פנסיונית
קרן פנסיה מול ביטוח מנהלים, קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר, חסכונות והשקעות בתקופה של העלאות ריבית וחוסר וודאות, ניהול ההון האישי - כיצד גם בזמנים קשים אנשים מתעשרים?
 
מלכ"רים, עמותות ומוסדות ציבור
"המגזר השלישי" - המלכ"רים, העמותות ומוסדות הציבור תופס חלק חשוב מעבודתם של אנשי המסים מנהלי כספים ומנהלים בעמותות ומלכ"רים. מגזר זה משלם מסים שונים ובהיקף מהותי. מס הכנסה על פעילות עסקית, מס שכר, מע"מ בסוגי עסקאות שונים, וכן חלה עליו חובת דיווח מקוון ואישורים. יום העיון מוקדש להקלה בהתמודדות עם ההוראות החלות על "המגזר השלישי" בהיבט המיסויי, חובות הדיווח המקוון ומתן אישור לניהול תקין.
 
Excel ביניים אחה"צ ב-ZOOM
קורס של 4 מפגשי אחה"צ ב-ZOOM - תחילת הקורס במרץ / ספטמבר
 
Excel ביניים ב- ZOOM
קורס של 4 מפגשי בוקר ב-ZOOM - תחילת הקורס בפברואר / יוני / אוקטובר / דצמבר
 
מטבעות דיגיטליים ונכסים קריפטוגרפיים
לאורך תקופה ארוכה אנו עדים לגידול העצום בשווי השוק של מטבעות דיגיטליים ולהתפתחות של נכסים קריפטוגרפיים אחרים, דבר שמהווה הזדמנות עסקית ליזמים ואפיק השקעה אטרקטיבי למשקיעים. טובי המומחים בתחום ביום עיון ייעודי לציבור המשקיעים או מייצגיהם ירצו בהיבטי מיסוי, חקיקה, ביקורת, חשבונאות ופרקטיקה בהגשת דוחות.
 
EXCEL מתקדם - בZOOM
קורס של 3 מפגשי בוקר ב-ZOOM - תחילת הקורס ביוני / נובמבר
 
ניהול ספרים
תיעודי פנים חוץ, תעודות משלוח, חשבונית מס, חשבונית מס מרכזת, בקשות להקלה בניהול ספרים, ניהול ספרי חשבונות ממוחשבים ועוד. אי עמידה בהוראות ניהול ספרים מהווה עילה לפסילת ספרי החשבונות ועל כן חשוב מאד להתעדכן!
 
Excel Basic
תוכנת ה-Excel מצטיירת כתוכנה מורכבת. הסדנה המוצעת כאן, מלמדת עד כמה, בעצם, זוהי תוכנה פשוטה לשימוש. התוכנת מאפשרת לקחת נתונים ולארגן אותם, למיין, לסנן, לחשב, לנתח, להפיק דו"חות ומאזנים, וליצור מהם תרשימים.
 
קורס מאקרו (V.B.A ל- Excel) - לכלכלנים ואנשי כספים
קורס בן שישה מפגשים בZOOM, תחילת הקורס במרץ / יוני / נובמבר
 
Excel ביניים ב- ZOOM
קורס של 4 מפגשי בוקר ב-ZOOM - תחילת הקורס בפברואר / יוני / אוקטובר / דצמבר
 
 
 

אישור
היסטורית חיפושים
חיפוש מורפולוגי
מורפולוגיה
מדויק
מורחב
נרדפות
תחיליות
חיפוש בכל מאגרי המידע
חקיקה
פסיקה
אמנות מס
רשומות
חוזרים
שאלות ותשובות
מאמרים
טבלאות מידע


נא להזין לפחות שדה אחד!
לקבלת מנוי התנסות עכשיו!
הודעה אישית