מבזקים
דף הבית > מבזקים
גיליון 1448 - 25/04/2022

''חדשות המס'' - מבית חשבים

 

כל מס 25.4

 
מאמרי מומחים
 
סובסידיה להורים או לגן הילדים, לא סוף פסוק

ביום 7 באפריל 2022, התקבל פסק דין בבית המשפט העליון בעניין פנינת המעונות, שבו נדחה בהסכמה, בהמלצת בית המשפט העליון, ערעורה של המערערת על קביעת בית המשפט המחוזי לחיוב מע"מ בגין כספים שמקבל גן ילדים ממשרד הכלכלה כהשתתפות בשכר לימוד של ילדים להורים מעוטי יכולת, והכול כפי שיפורט להלן.

למאמר מאת רו"ח (משפטן) בועז כהן - לחץ כאן
 
 
חוזרים
 
זכויות מס לניצולי שואה

לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה, להלן תמצית ההקלות במס הכנסה ובמיסוי מקרקעין הרלוונטיות לניצולי השואה.

לחוזר רשות המסים - לחץ כאן
 
 
פסקי דין
 
בית המשפט המחוזי אשרר את החלטת פקיד השומה לפסול את ספריה של מסעדת אבו גוש - פס"ד א.ג. ניהול מסעדות בע"מ

בית המשפט המחוזי קיבל את עמדת פקיד השומה כי יש לפסול את ספריה של מסעדת אבו גוש בשל ליקויים חמורים בניהול הספרים. נקבע כי התנהלות המסעדה נעשתה בניגוד ברור להוראות ניהול ספרים, בצורה הפוגעת באפשרות להסתמך על נתונים המתועדים בספריה. אף רואה החשבון של החברה העיד כי הדוחות הכספיים אינם משקפים באופן נאות את מצב העסק.

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד שוש גבע - לחץ כאן
 
למנהל מיסוי מקרקעין אין "אשם תורם" בכך שלא גילה טעות בדיווח בזמן אמת - פס"ד מזרחי

בית משפט המחוזי דחה ערר של נישום שמכר שני נכסים זהים ובראשון קיבל פטור ממס שבח בעקבות דיווח שגוי. נקבע כי אין לקבל את טענות העורר כי השומה אינה אלא ניסיון "לעקוף" את דיני ההתיישנות ולערוך תיקון שומה בדיעבד. כל שעשה המנהל בהחלטתו בהשגה הוא להביא בחשבון את עיוות המס שנוצר, וזאת לצורך גביית מס אמת בעסקה הנוכחית.

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד שוש גבע - לחץ כאן
 
נדחה ערעור המדינה על ההחלטה להשיב לנאשם בעבירות מס מטבעות וירטואליים בהתאם להסדר הטיעון שנחתם עימו: התנהלות המדינה עלולה לפגוע קשות במוסד הסדר הטיעון - פס"ד סיבוני

נדחה ערעור המדינה על ההחלטה להשיב לנאשם בעבירות מס מטבעות וירטואליים בהתאם להסדר הטיעון שנחתם עימו. נקבע כי אין זה ראוי שהמדינה תתחייב בהסדר טיעון כי הנאשם יוכל לקבל את המטבעות הווירטואליים לאחר פדיונם, ותסכל התחייבות זו באמצעות רשות המיסים ופקיד שומה חיפה, המהווים זרועות שלה.

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד שלי גולדמן - לחץ כאן
 
 
הצעות חוק
 
תזכיר חוק לקביעת מענק סיוע לבעלי עסקים שנפגעו עקב התשפטות זן האומיקרון של נגיף הקורונה

בחודשים ינואר ופברואר בשנת התשפ"ב-2022 ,חלה התפשטותו העיקרית של זן האומיקרון של נגיף הקורונה. קצב התפשטות הזן היה גבוה מאוד באופן יחסי לזנים קודמים והביא לכך שקבוצה גדולה מהאוכלוסייה חלתה או שהתה בבידוד בהיקף גבוה לעומת גלי ההדבקה הקודמים ובעקבות כך נעדרה משוק העבודה. כתוצאה מכך, נפגעה למשך תקופה ממושכת הפעילות הכלכלית הסדירה של חלק מהעסקים וזאת לאחר שנתיים בהן הטילה הממשלה מעת לעת הגבלות משמעותיות על פתיחת עסקים ועל התייצבותם של עובדים במקום עבודתם. נוכח כל זאת, מוצע לקבוע מענק סיוע לבעלי עסקים שירדו במחזור עסקאותיהם כתוצאה מההשלכות של התפשטות נגיף האומיקרון כאמור.

לתזכיר החוק-לחץ כאן
 
 
שאלות
 
קביעת שווי רכישה לדירת ירושה שהתקבלה במסגרת תמ"א 38/2 ומועמדת למכירה בידי היורש

ככל שהמוריש נפטר ביום 1 באפריל 1981 או לאחר מכן, שווי הרכישה ייקבע לפי שווי רכישת הדירה במקור על ידי המוריש . יום הרכישה ייחשב יום הרכישה שהיה נקבע אילו היה המוריש מוכר אותה . יצוין כי קיימת הוראה של מיסוי מקרקעין הקובעת כי במקרה שהדירה הנמכרת מהווה דירה חליפית לדירה שנהרסה ונמכרה בפטור שמהווה דחיית מס כגון פינוי בינוי ותמ"א 38/2, יש לכלול במניין התקופות גם את התקופה שבה החזיק המוכר בדירה הישנה שנהרסה כדירת מגורים.

לתשובה מאת עו"ד רו"ח שלומי טבח - לחץ כאן
 
עמלת תיווך חד פעמית בסכום גבוה שמקבלת חברה נותנת שירותים – האם תיחשב חברת ארנק בשל כך

יש לבחון את התנאי הקבוע בסעיף 62א(א)(3) לפקודת מס הכנסה, הקובע כי ככל שמחזור ההכנסות או ההכנסה החייבת שנובעת מלקוח אחד (או קבוצת לקוחות קשורה) עולים על 70% מסך ההכנסות או ההכנסות החייבות של החברה, בהתאמה, הרי לכאורה מתקיימת החזקה הקבועה בסעיף ויש לייחס את ההכנסות לבעל המניות המהותי בחברה. יש לציין כי אין זה התנאי היחיד להתקיימות הוראות הסעיף.

לתשובה מאת עו"ד ורו"ח יובל כהן - לחץ כאן
 
 
  להיות מעודכן כל הזמן! להדרכות נוספות לחץ כאן
 
הליך סיום עבודה
מילוי נכון של טופס 161, 161 א'. יוצגו שיקולים לבקשת פטור בגין מענקי הפרישה וטיפול מיטבי במענקים החייבים במס.
 
PQ + Pivot Table
Power Query הוא תוסף חינמי חדש מבית מיקרוסופט, שמיועד לייבוא נתונים ממגוון מסדי נתונים, ליצירה ולעיבוד של מידע, וכל זאת באמצעות ממשק משתמש אינטואיטיבי ונוח לתפעול. הכלי מהווה מקור עוצמתי ליצירת טבלאות ציר ממקורות שבמצבם הגולמי אינם טבלאיים. והוא משמש כמתווך אוטומטי בין המקורות לבין טבלאות ציר, אולם יכול לעמוד גם כתוצר בפני עצמו.
 
EXCEL מתקדם - בZOOM
קורס של 3 מפגשי בוקר ב-ZOOM - תחילת הקורס ביוני / נובמבר
 
Excel ביניים ב- ZOOM
קורס של 4 מפגשי בוקר ב-ZOOM - תחילת הקורס בפברואר / יוני / אוקטובר / דצמבר
 
סדנת ניהול ספרים
סדנה אשר מוקדשת כולה להתנהלות נכונה בסבך ההוראות לניהול ספרים ומסמכים ממוחשבים, עמידה בביקורות ספרי העסק, הליכים מול פקיד השומה בפסילת ספרים ואי רישום תקבול.
 
Excel ביניים
הקורס מיועד לאנשים שעובדים על תוכנת האקסל ביום- יום (יודעים להקליד נתונים לעצב אותם ולבצע נוסחאות פשוטות) ורוצים לייעל את עבודתם, הסדנה מלמדת כלים מתקדמים, פונקציות, טיפים וקיצורי דרך ומראה עד כמה אפשר לפשט את העבודה ולבנות הכל בקלות ובמהירות!
 
קורס מאקרו (V.B.A ל- Excel) - לכלכלנים ואנשי כספים
קורס בן שישה מפגשים בZOOM, תחילת הקורס במרץ / יוני / נובמבר
 
קורס דיני עבודה ב-ZOOM
זו השנה השביעית בה אנו מעבירים קורס רחב ומקיף הנוגע לכל הסוגיות המעסיקות את המעסיקים ביומיום, במטרה לתת ידע וכלים להתמודדות בשטח. הקורס מיועד לכם, העוסקים בדיני עבודה בארגון - מנהלי כספים, חשבי שכר, מנהלי משאבי אנוש, בעלי עסקים, מנהלים ובעלי תפקידים בכירים, הנדרשים לידע מעמיק בתחום. תינתן התייחסות לעבודה מהבית בהתאם למגבלות הקורונה.
 
PQ + Pivot Table
Power Query הוא תוסף חינמי חדש מבית מיקרוסופט, שמיועד לייבוא נתונים ממגוון מסדי נתונים, ליצירה ולעיבוד של מידע, וכל זאת באמצעות ממשק משתמש אינטואיטיבי ונוח לתפעול. הכלי מהווה מקור עוצמתי ליצירת טבלאות ציר ממקורות שבמצבם הגולמי אינם טבלאיים. והוא משמש כמתווך אוטומטי בין המקורות לבין טבלאות ציר, אולם יכול לעמוד גם כתוצר בפני עצמו.
 
השתלמות מע"מ
עקב שינויים משמעותיים בחוק מע"מ ותקנותיו, פסיקה תקדימית, החלטות מיסוי ועמדות חייבות בדיווח; המשליכים על התנהלות אנשי המסים והתמצאותם בעדכונים החדשים, בחרנו בשני ימי השתלמות מקצועית שמטרתם לרדת "מהפילוסופיה" ל"פרקטיקה" ולהתייחס ביומיים מרוכזים להוראות החוק ויישומיהם במהלך העבודה השוטפת, תוך למידה בסיסית של עיקרי ההוראות בחוק וריענון הידע הקיים. כמו כן נלמד את אופני הדיווח והוצאות חשבוניות לאור התפתחות המסחר האינטרנטי בשנים האחרונות
 
סדרת הרצאות לפורום העשרה פנסיונית
קרן פנסיה מול ביטוח מנהלים, קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר, חסכונות והשקעות בתקופה של העלאות ריבית וחוסר וודאות, ניהול ההון האישי - כיצד גם בזמנים קשים אנשים מתעשרים?
 
מלכ"רים, עמותות ומוסדות ציבור
"המגזר השלישי" - המלכ"רים, העמותות ומוסדות הציבור תופס חלק חשוב מעבודתם של אנשי המסים מנהלי כספים ומנהלים בעמותות ומלכ"רים. מגזר זה משלם מסים שונים ובהיקף מהותי. מס הכנסה על פעילות עסקית, מס שכר, מע"מ בסוגי עסקאות שונים, וכן חלה עליו חובת דיווח מקוון ואישורים. יום העיון מוקדש להקלה בהתמודדות עם ההוראות החלות על "המגזר השלישי" בהיבט המיסויי, חובות הדיווח המקוון ומתן אישור לניהול תקין.
 
Excel ביניים אחה"צ ב-ZOOM
קורס של 4 מפגשי אחה"צ ב-ZOOM - תחילת הקורס במרץ / ספטמבר
 
Excel ביניים ב- ZOOM
קורס של 4 מפגשי בוקר ב-ZOOM - תחילת הקורס בפברואר / יוני / אוקטובר / דצמבר
 
מטבעות דיגיטליים ונכסים קריפטוגרפיים
לאורך תקופה ארוכה אנו עדים לגידול העצום בשווי השוק של מטבעות דיגיטליים ולהתפתחות של נכסים קריפטוגרפיים אחרים, דבר שמהווה הזדמנות עסקית ליזמים ואפיק השקעה אטרקטיבי למשקיעים. טובי המומחים בתחום ביום עיון ייעודי לציבור המשקיעים או מייצגיהם ירצו בהיבטי מיסוי, חקיקה, ביקורת, חשבונאות ופרקטיקה בהגשת דוחות.
 
EXCEL מתקדם - בZOOM
קורס של 3 מפגשי בוקר ב-ZOOM - תחילת הקורס ביוני / נובמבר
 
ניהול ספרים
תיעודי פנים חוץ, תעודות משלוח, חשבונית מס, חשבונית מס מרכזת, בקשות להקלה בניהול ספרים, ניהול ספרי חשבונות ממוחשבים ועוד. אי עמידה בהוראות ניהול ספרים מהווה עילה לפסילת ספרי החשבונות ועל כן חשוב מאד להתעדכן!
 
Excel Basic
תוכנת ה-Excel מצטיירת כתוכנה מורכבת. הסדנה המוצעת כאן, מלמדת עד כמה, בעצם, זוהי תוכנה פשוטה לשימוש. התוכנת מאפשרת לקחת נתונים ולארגן אותם, למיין, לסנן, לחשב, לנתח, להפיק דו"חות ומאזנים, וליצור מהם תרשימים.
 
קורס מאקרו (V.B.A ל- Excel) - לכלכלנים ואנשי כספים
קורס בן שישה מפגשים בZOOM, תחילת הקורס במרץ / יוני / נובמבר
 
Excel ביניים ב- ZOOM
קורס של 4 מפגשי בוקר ב-ZOOM - תחילת הקורס בפברואר / יוני / אוקטובר / דצמבר
 
 
 

אישור
היסטורית חיפושים
חיפוש מורפולוגי
מורפולוגיה
מדויק
מורחב
נרדפות
תחיליות
חיפוש בכל מאגרי המידע
חקיקה
פסיקה
אמנות מס
רשומות
חוזרים
שאלות ותשובות
מאמרים
טבלאות מידע


נא להזין לפחות שדה אחד!
לקבלת מנוי התנסות עכשיו!
הודעה אישית